بام لب

 

IMG_9484

معرفی

بخش اعظمی از سطح زمین در شهرها شامل بام ساختمان‌ها می‌شود. علاوه بر این، مجموع مساحت بام‌ها یک سطح بی‌نهایت را در اختیار شهر قرار می‌دهد که در معرض نور خورشید قرار دارد. تلاش‌های فراوانی برای مهار کردن انرژی خورشیدی و تبدیل آن به نیروی برق و آب گرم صورت می‌پذیرد، اما همواره ساده‌ترین و قدیمی‌ترین راه به دام انداختن گرما در داخل گلخانه و استفاده از آن برای پرورش گل‌ها و سبزیجات است (کریستوفر الکساندر، زبان الگو).

در شهری مانند تهران که زمین بسیار ارزشمند و گرانبهاست، این مساحت بسیار زیاد عموما بلااستفاده، خالی و یا در بهترین حالت به عنوان انبارِ تجهیزاتِ تاسیساتی ساختمان رها شده است.

بام ساختمان شرکت نگین شهر آینده که یک ساختمان اداری با ۴۰ نفر کارمند است به عنوان  محلی برای مطالعه‌ی امکان سنجی و چالش های اجرای گلخانه انتخاب شد. به منظور ایجاد فضایی برای تجهیزات ساخت،  بنای کارگاه به عنوان پروتوتایپ بنای گلخانه آغاز شد.

Artboard 29
Asset 3
Asset 2

سازه گلخانه‌ای و روند ساخت

بحران های زیست محیطی در سطح کره زمین معماران را مجاب به استفاده از مصالح دوستدار طبیعت می کند. از میان متریال‌های سبز بامبو انتخاب می‌شود که روند پرورش و بهره‌برداری پایداری دارد و اقتصادی است. بامبو باتوجه به تراکم کم بسیار سبک می‌باشد و از مقاومت بالایی برخوردار است. در این صورت بار اضافی وارد بر ساختمان به حداقل می‌رسد و امکان اجرای گلخانه روی بام ساختمان های قدیمی بدون نیاز به مقاوم‌سازی فراهم می‌گردد.  سرعت ساخت با بامبو بالا است و دانش ساخت با بامبو بدلیل عدم استفاده از تجهیزات خاص به راحتی قابل انتقال است.

Artboard 6
IMG_9094
IMG_9092
IMG_9096

کشاورزی هیدروپونیک

بام لب به دنبال استفاده از انرژی و منابع خود ساختمان می‌باشد. استفاده از آب خاکستری و تصفیه شده ساختمان، کشاورزی به شیوه هیدروپونیک برای به حداقل رساندن مصرف آب شهری، استفاده از گرمایش سیستم پکیج و سرمایش کولر آبی خود ساختمان برای متعادل کردن شرایط گلخانه، کشاورزی عمودی برای استفاده بیشتر از فضا و انتخاب روش با توجه به محدودیت های ساختمان مثال هایی برای پایدارتر کردن این پروژه است.

IMG_9480
IMG_9477
IMG_9482

تیم طراحی و اجرا