آیا طراحی تهران را نجات خواهد داد؟

آیا طراحی تهران را نجات خواهد داد؟

طراحی گمانه‌زنانه (Speculative Design) چند سالی است که به عنوان یک تمرین جدی طراحی مورد توجه قرار می‌گیرد و روز به روز بیشتر به عنوان یکی از جریان‌های اصلی طراحی معاصر شناخته می‌شود. در طراحی گمانه‌زنانه نگاه ما به آینده است در حالی که هدف حل مسائل امروز یا آینده نیست. چیزی که در این گونه از طراحی اولویت دارد نمایاندن آینده‌های متفاوت در راستای نقد، روایت‌گری، ایجاد آگاهی و… است.

در همین راستا، نتایح کارگاه «آیا طراحی تهران را نجات خواهد داد؟» نیز باید به دید طراحی‌های گمانه‌زنانه دیده و خوانده شوند. هدف این طرح‌ها حل مسائل حال حاضر یا حتی آینده‌های شهر تهران نبوده‌است. این پروژه‌ها در ابتدا تمرین روش‌های نوآورانه‌ای از طراحی بوده‌است که با اصول و روش‌های آینده‌پژوهی ترکیب شده‌اند. پروژه‌ها به دنبال روایت وضعیت‌هایی بوده‌اند که می‌تواند در آینده حادث شود. شناخت این وضعیت‌ها با این که در نظر اول برای پیشبرد مسائل امروز بی‌فایده به نظر می‌رسند، می‌تواند گفتمان‌ کنونی و نحوه‌ی مواجهه‌ی ما با مسائل را به شدت متاثر کنند.

روش مورد استفاده در این کارگاه ترکیبی از روش‌های مرسوم در دیسیپلین‌های آینده‌پژوهی و طراحی است. در این روش ما ابتدا در افق سال ۱۴۵۰ تلاش کردیم وضعیت‌هایی را متصور شویم که در آن‌ها زندگی به سختی در تهران جریان و شهر در آستانه‌ی نابودی قرار دارد. این وضعیت‌ها سناریوهای نامطلوب تهران در آینده را تصویر می‌کنند. پس از این مرحله، هر گروه از شرکت‌کنندگان یکی از سناریوهای نامطلوب را انتخاب کردند و با استفاده از روش «پس‌نگری» (Backcasting) تلاش کردند در بازه‌های ده‌ساله، سلسله‌ وقایعی که به سناریوی نا‌مطلوب ختم می‌شود را گمانه زدند. در مرحله‌ی بعد، شرکت‌کنندگان حساس‌ترین بزنگاهی که می‌تواند مسیر اتفاقات آینده را تغییر دهد را شناسایی کردند و به عنوان وضعیت طراحی مورد استفاده قرار دادند.

scenario 2_3

در ادامه شرکت‌کنندگان وارد فاز طراحی شدند و با استفاده از روش‌ها و تکنیک‌های متنوع طراحی، از جمله «تفکر طراحی» (Design Thinking)، نسبت به ایده‌پردازی، ساخت پروتوتایپ، و پایش پروتوتایپ‌ها از طریق «ایفای نقش»(Role Playing) اقدام کردند. در پایان، شرکت‌کنندگان با دقت مدیوم‌های ارائه‌ی طرح‌های خود را انتخاب کردند و در بستر این مدیوم‌ها پروژه‌های خود را ارائه کردند. نتایجی که در ادامه می‌آید، توسط شرکت‌کنندگان کارگاه و با هدایت مربیان در مدت زمان حدوداً ۵۰ ساعت میسر شده‌است.

workshop diagram 1
wide-shot

مربیان کارگاه

استراتژیست و مدیر نوآوری،
لابراتوار نوآوری شهر آینده

ماهان مهرورز

استراتژیست و مدیر نوآوری، لابراتوار نوآوری شهر آینده
متخصص طراحی گمانه‌زنانه،
لابراتوار نو‌آوری شهر آینده

پویان بیزه

متخصص طراحی گمانه‌زنانه، لابراتوار نو‌آوری شهر آینده
معمار، تصویرساز دیجیتال،
دفتر معماری هادی تهرانی

سپهر صالحی

معمار، تصویرساز دیجیتال، دفتر معماری هادی تهرانی
طراح استراتژیک و گرافیک،
استودیو شیزارو

کسری قویدل

طراح استراتژیک و گرافیک، استودیو شیزارو

پروژه‌های نهایی کارگاه

ساماب: سامانه مدیریت آب تهران

سرویس ساماب (سامانه‌ی مدیریت آب تهران بزرگ) برمبنای شخصی سازی مصرف آب در سال 1414 طراحی شده است. هر فرد با آگاهی‌یافتن از میزان آب مصرفی خود و پرداخت هزینه‌ی آن بصورت شخصی کنترل بیشتری بر مصرف روزانه ی آب خواهد‌ داشت و در نتیجه با اطلاع از هزینه‌ای که بصورت روزانه یا ماهانه بابت مصرف آب پرداخت می‌نماید به صرفه جویی در مصرف متمایل خواهد‌شد. در کنار این، سازمان‌های متولی امر می‌توانند نظارت دقیق‌تری بر مصرف و انباشت احتمالی آب در مخازن خانگی داشته‌باشند.

 باید توجه داشت که مصرف فردی افراد محدودیتی ندارد و با پرداخت هزینه‌ی مصرف افراد به راحتی به آب دسترسی خواهند داشت. دستگاه «قطره‌سنج» (Drop Meter) که در واقع کنتر آب نصب‌شده روی تمامی خروجی‌های آب است، قابلیت اتصال به کلیه‌ی شیر‌های آب را دارا است تا تمامی مصارف آب تحت کنترل سازمان آب قرار گیرد. هر فرد با قرار گرفتن در مقابل قطره‌سنج شناسایی شده و اجازه‌ی دسترسی به آب را پیدا خواهد‌کرد. این گجت علاوه بر شاسایی چهره‌ی افراد، میزان مصرف آب را برای هر فرد اندازه‌گیری می‌کند و شیر کنترل ثانویه به فرد این امکان را می‌دهد که میزان مصرف آب را به حداقل برساند. تمامی افراد بالای پنج سال با ثبت نام در اپلیکیشن ساماب قادر خواهند‌بود میزان مصرف خود را مشاهده نموده، خدماتی از قبیل سرویس تعمیر قطره‌سنج را دریافت کنند و نسبت به پرداخت آنلاین آب مصرفی خود اقدام کنند.

این سرویس توسط سازمان آب تهران به تمام شهروندان تهرانی ارائه می‌شود و در صورت ایجاد اخلال در کارکرد دستگاه و عدم مطابقت قطره‌سنج با ساماب، تنها آب خروجی مربوطه قطع خواهد شد و اخطاریه‌ای از سازمان آب به فرد خاطی ارسال میگردد و فرد علاوه بر تقبل هزینه‌های تعمیر، ملزم به پرداخت جریمه خواهد‌شد.

طراحی و توسعه: سمین اشراقی، بنفشه جوان، علیرضا کلانتری،  مهسا هذبی.

جیم (JEEM): Job Experience Exchange Media

مساله پیش رو در سال ۱۴۱۰ وجود یک نظام ارزش‌گذاری اجتماعی نابرابر در بین شهروندان است. این مساله زمینه‌های شکل‌گیری یک شکاف طبقاتی عظیم و سوق‌دادن جامعه به دو-قطبی «عوام و خواص» را به وجود آورده است. ارزش‌گذاری بیش از حد به نیروی متخصص اعم از پزشکان، مهندسان و غیره و همینطور جایگاهی که این نیرو‌ها در جامعه دارند، چرخه اشتغال و نظام اجتماعی را دچار مشکل نموده است.

راه حل پیشنهادی در جهت عادی‌سازی تخصص‌ها و اصلاح نظام ارزش‌گذاری موجود، شکل گیری سامانه‌ی «جیم» (JEEM: Job Experience Exchange Media: رسانه‌ی انتقال تجربیات مشاغل) به منظور افزایش شفافیت و ایجاد فرصت‌های برابر برای اقشار مختلف جامعه است که عملکرد آن بدین شرح می‌باشد. تمامی افراد شاغل می‌توانند در این سامانه عضویت داشته و خصوصیات کاملی از کسب و کار خود را از طریق اپلیکیشن جیم با جامعه درمیان گذارند.

سامانه به منظور جذب افراد شاغل در جامعه از ابزار معافیت مالیاتی استفاده می‌کند به این شکل که افراد بعد از عضویت در جیم، باید در صفحه‌ی شخصی خودشان تمامی اطلاعات اعم از سابقه‌ی کاری، میزان تحصیلات، درآمد ماهیانه و غیره خود را به نمایش بگذارند. تمام مشاغل در شاخه‌های مختلف دسته بندی شده‌اند. شاغلین با به نمایش گذاشتن نحوه‌ی کسب و کار خود می‌توانند از امکان معافیت مالیاتی بهره‌مند گردند. به میزان افزایش تعداد بازدید کنندگان و رضایت آنان از کیفیت ارائه هر شغل، درصد معافیت از مالیات مشخص می گردد.

جامعه‌ی مخاطبین این سامانه را نوجوانان ۱۰ تا ۱۵ سال تشکیل می‌دهند. هدف دولت آشنایی مخاطبین با انواع مشاغل و میزان تحصیلات و درآمد و سختی کار و اهمیت هر شغل است. نوجوانان با بهره مندی از فضای موجود در جیم می‌توانند انتخاب هوشمندانه‌تری در زمینه‌ی تحصیلی و شغلی خود داشته‌باشند.

پس از ثبت‌نام، شاغلین متعهد می‌شوند که در تمام ساعات کاری و بنا به درخواست بازدید‌کنندگان، از طریق گجتی که توسط جیم طراحی شده‌است، استریم فعالیت خود را در کنار دیگر اطلاعات در اختیار سامانه قرار دهند.

jeem-notification-mockup

طراحی و توسعه: نوا خلوصی، آنیسا مطهر، شیدا هاشم پور.

هن‌بال FCU: Fly Catcher Unit

بسیاری از صاحب نظران بایو تک را فناوری اصلی جایگزین فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌دانند، حمایت‌های مالی گسترده‌ی خصوصی و دولتی از لابراتوارهای بیوتکنولوژی باعث گسترش این لابراتوارها در شهر تهران شده‌است. در این بین بی‌دقتی باعث ورود گونه‌های جهش‌یافته‌ای از حشرات به حیات وحش شهر تهران شد. طی سالیان این حشرات با تکثیر فراوان به معضلی جدی برای شهر تبدیل شده‌اند.

روش‌های استفاده‌شده برای حل مشکل حشرات در تهران تا سال ۱۴۳۰ همگی نا‌موفق بوده‌اند. تاکنون، یک گروه استارتاپی با همکاری شرکت فرآورده‌های طیور هنران، موفق به تولید پهپادهایی برای ازبین بردن و کاهش جمعیت مگس‌ها در تهران شده‌اند. محصول این شرکت با استفاده از تله‌های نوری که به‌وسیله‌ی پهپاد‌ها حمل می‌شوند مگس‌ها را جمع‌‌آوری کرده و سپس با استفاده از صمغی بر پایه‌ی نشاسته آن‌ها را در دام گرفتار می‌کند. در آخر خروجی به‌ حالت فشرده‌شده به مرغداری‌ها تحویل داده می‌شود و غذای مورد نیاز طیور را تامین می‌کند. در نتیجه گوشت مرغ مورد نیاز در این چرخه تولید می‌شود.

UFC-diagram

طراحی و توسعه: ریحانه زندیان، نیما قانعی.

برای اطلاع از دیگر رویدادها و کارگاه‌ها ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

Untitled-2-01

در ذهن شهروندان تهرانی (مثل شهروندان بیشتر شهرهای بزرگ جهان) همیشه دغدغه‌ی نابودی شهرشان وجود دارد. شهر برای همه‌ی ما بستری برای حیات است که استمرار فعالیت‌هایمان را تضمین می‌کند. ما نه‌ تنها ادامه‌ی فعالیت و حیات خود را در گروی وجود شهر می‌دانیم، بلکه خاطراتمان را هم در چهره‌ی شهرمان می‌بینیم و نابود شدن شهر تمام این چرخه را تهدید می‌کند. ترسیدن از یک پایان ناگوار در ظاهر امر سازنده‌ای نیست ولی آیا راهی وجود دارد که بتوان از این دغدغه‌ی جمعی برای شروع فرآیند حل مسئله بهره‌ برد؟ راه حل‌هایی که بشود از آن طریق این نابودی را به تعویق انداخت یا حتی از آن جلوگیری کرد.

این هدف اصلی کارگاه «آیا طراحی تهران را نجات خواهد داد؟» است. در این کارگاه ما نه به دنبال نجات تهران از آینده‌های نامطلوبش هستیم و نه دنبال حل مساله‌های کنونی شهر. این کارگاه بیشتر شبیه یک تمرین طراحی است و به دنبال پیدا کردن پاسخ به این سوال که «چه محصولات و خدماتی را می‌توان بر اساس آینده‌پژوهی طراحی کرد که می‌توانند از آینده‌های نامطلوب تهران جلوگیری کنند؟»

برای این منظور ما از ترکیبی از روش‌های توسعه‌ی سناریو و طراحی استفاده می‌کنیم. ابتدا سناریوهای نامطلوب تهران در آینده را تصویر می‌کنیم. سپس با دانشی که به همراه داریم محصولات و خدماتی را طراحی می‌کنیم که احتمالا می‌توانند مسیر آینده را تغییر دهند و از پیش‌آمد سناریو‌های نامطلوب جلوگیری کنند. سپس این محصولات و خدمات را با استفاده از مدیوم‌های متفاوت ارائه می‌دهیم. ما فکر می‌کنیم شاید یکی از راه‌های حل مسئله‌های بغرنج طراحی باشد.

چه کسانی می‌توانند در این کارگاه شرکت کنند؟

مخاطبین این کارگاه تمامی افرادی هستند که علاقه‌مند به مباحث طراحی محصول یا خدمات، موضوع شهر تهران و/یا مباحث مرتبط با  آینده‌پژوهی ‌باشند. کارگاه به پیش‌نیاز خاصی نیاز ندارد اما حضور فارغ‌التحصیلان و شاغلین تمام رشته‌های مرتبط با طراحی و آینده‌پژوهی تشویق می‌شود.

با چه مباحثی که در این کارگاه با آن آشنا میشوید؟

در مسیر این کارگاه ما شما را با مبانی فکری کارگاه آشنا می‌کنیم و اگر به ابزاری نیاز داشته باشید ما تکنیک‌های مرتبط را به شما آموزش می‌دهیم.

مباحث فکری (مباحث نظری برای تمامی شرکت‌کنندگان):

حل مسئله، طراحی محصول و خدمات، آینده‌پژوهی (Futures Studies)، سناریونگاری

تکنیک‌های مورد استفاده در کارگاه که شرکت‌کنندگان با آن‌ها آشنا می‌شوند:

این مباحث به فراخور پروژه‌ی گروهی شما متغیر خواهد بود.

ساخت نمونه‌ی آزمایشی سریع (Rapid Prototyping) (وبسایت، اپ موبایل و …)، نرم‌افزارهای ادوبی (ایلوستریتور، این‌دیزاین، فوتوشاپ، آدیشن، افترافکت و پریمیر)، مدل‌سازی کامپیوتری (راینو یا تری‌دی مکس بر اساس نیاز)، رندرینگ و تصویر‌سازی، عکاسی و فیلم‌برداری، ضبط صدا، پرینت سه بعدی و سی‌ان‌سی، …

خروجیهای کارگاه چه خواهد‌بود؟

  • پروتوتایپ محصولات ملموس (Tangible)

  • طراحی و توسعه‌ی خدمات یا سامانه‌های آنلاین/آفلاین

  • طراحی تصویر‌ها ویا روایت‌های آینده‌ی شهری

برگزاری

کارگاه توسط  لابراتوار نوآوری شهر آینده طراحی شده است. محل برگزاری کارگاه  نیز لابراتوار نو‌آوری شهر آینده به آدرس تهران، خیابان سهروردی شمالی، کوچه افشار جوان، پلاک ۴۳ است.

حضور تمامی شرکت‌کنندگان در تمامی ساعات کارگاه در این فضا الزامی می‌باشد مگر اینکه غیر از این و به دلیل پیشبرد کار، به وضوح از سوی برگزارکنندگان به شما اعلام شود. در پایان کارگاه هم بر اساس شرکت در جلسات و انجام تمرین‌ها به شرکت‌کننده‌ها گواهی شرکت در دوره اعطا می‌شود.

جدول زمانبندی و جلسات کارگاه

این کارگاه در دو آخر هفته‌ی متوالی (چهار روز) و هر روز از ساعت ۹-۱۳ در جلسه‌ی صبح و ۱۴-۱۸ در جلسه‌ی بعد از ظهر برگزار می‌شود. به علاوه در طول هفته جلساتی ترتیب داده‌ می‌شود تا شرکت‌کنندگان با تکنیک‌های انتخابی خود آشنا شوند. این جلسات به صورت انعطاف‌پذیر و در گروه‌های کوچکتر با همکاری شرکت‌کنندگان برگزار می‌شود. رئوس مطالب هر جلسه به شرح زیر است.

هزینهی شرکت در کارگاه

برای تشویق شرکت‌کنندگان به مباحث نو‌آوری، طراحی، و آینده، این کارگاه به عنوان اولین کارگاه لابراتوار نوآوری شهر آینده به صورت رایگان برگزار می‌شود. با این وجود داوطلبان می‌بایست فرم درخواست شرکت در کارگاه (در ادامه) را تکمیل کنند. با توجه به ظرفیت محدود کارگاه، فرم‌های درخواست ملاک انتخاب شرکت‌کنندگان خواهد‌بود.

مربیان کارگاه